05 gru, 2009

Merkury – wnętrze i powierzchnia

1Charakterystyka ogólna Merkurego – garść podstawowych informacji o Merkurym. Merkury jest pierwszą skalistą planetą liczoną od Słońca. Od niego dzieli ją średnio 58 milionów kilometrów. Orbita jest nieco rozciągnięta, co sprawia, że planeta może zbliżać się do Słońca na 46 mln km i oddalać na 70 mln km. Rok na planecie trwa 88 dni ziemskich a dzień 58 dni 15 godzin 26 minut ziemskich. Ta najmniejsza planeta Układu Słonecznego ma 4879 km średnicy. Nie posiada żadnych naturalnych satelitów. Nachylenie równika względem płaszczyzny orbity wynosi 0,027 stopni. Powierzchnia planety wynosi 75×106 km kwadratowych. Objętość ma wartość 6,1×1010 km sześciennych. Masa zaś sięga 3,3302×1023 kg. Prędkość przemieszczania się po orbicie wynosi 47,87 km na sekundę. Planeta może też nieco zwalniać – do 38,86 km na sekundę lub oraz przyspieszać – do 58,98 km na sekundę. Prędkość niezbędna do opuszczenia przed dany obiekt planety (prędkość ucieczki) wynosi 4,3 km na sekundę. Prędkość obrotu wokół własnej osi (rotacji) wynosi na równiku 10892 km na godzinę. Temperatury wahają się od –200 oC do +430 oC.

Wnętrze Merkurego – elementy, kryjące się pod powierzchnią gruntu Merkurego. Merkury składa się w 70% z metali i w 30% z krzemianów. Gęstość planety jest drugą co do wielkości w Układzie Słonecznym i wynosi 5,427 gramów na decymetr sześcienny. Wnętrze planety zbudowane jest z 3 elementów. Zewnętrzna część, skorupa ma 100 – 300 km grubości. Jej powierzchnia poprzecinana jest pasmami górskimi. Pod skorupą znajduje się płaszcz o grubości 600 km. Składa się on z krzemianów. We wnętrzu planety, pod płaszczem znajduje się żelazne jądro. Ma ono średnicę 1800 km, co czyni je ogromnym w stosunku do wierzchnich warstw planety. Prawdopodobnie w przeszłości w Merkurego uderzył inny, spory obiekt, który oszczędził tylko żelazne jądro, sprawiając, że pozostałe warstwy są relatywnie cienkie. Uderzenie to sprawić mogło, że większość krzemianów z płaszcza znikło z planety. Tym samym jego objętość odpowiada 42% objętości samej planety. Taka struktura wnętrza planety sprawia, że obecnie istnieją różne teorie nad odległymi dziejami Merkurego. Częściowo odpowiedź na te wątpliwości ma dać sonda MESSENGER.

4Powierzchnia Merkurego – ogólna charakterystyka Merkurego. Powierzchnia planety wyglądem przypomina ziemski Księżyc. Usiana jest kraterami a znaczną część planety pokrywają równiny. Ponadto przy pomocy sondy Mariner i teleskopów dopatrzono się gór, wyżyn bądź dolin. Skarpy rozciągają się na dłuższych przestrzeniach. Istniejące, wąskie grzbiety górskie ciągną się setki kilometrów. Kratery uderzeniowe są różnych rozmiarów – od małych po wielkie, jak Równina Żaru. Niektóre z nich, jak tzw „Pająk” mają nietypowy wygląd. Aktywności tektonicznej i wulkanicznej na powierzchni nie ma już zapewne od miliardów lat, więc powierzchnia nie podlegała takim zmianom jak powierzchnia Ziemi. Pierwotnie jednak taka aktywność istniała, stąd też istnieją na powierzchni kratery, które kiedyś wypełniła zastygła lawa. W ten sposób powstały gładkie równiny, przypominające księżycowe morza. W kraterach na biegunach jest ukryty głęboko lód. Dwie, ostatnio wysłane sondy, mają poczynić jeszcze dokładniejsze badania planety w oparciu których mają powstać bardziej precyzyjne mapy planety.

Ciała niebieskie

O serwisie

Nasz serwis to bogate źródło wiedzy na temat wszechświata, a przede wszystkim Układu Słonecznego w którym mieszkamy. Poruszamy tutaj informacje na temat planet Układu Słonecznego oraz innych ciał niebieskich np. gwiazd, księżyców itd. Znajdziesz tu dużo ciekawych informacji, a nie tylko książkową, nudną wiedzę. Przybliżymy Ci budowę, zasady współdziałania, istnienia oraz życia w Układzie Słonecznym w przyjazny i szybki sposób - zapraszamy do wnikliwej lektury naszego serwisu WWW.

Poruszane kwestie

Poruszamy następujące kwestie: charakterystyka ogólna planet i ciał niebieskich, ich historia oraz historia badań, wnętrze planety oraz sfery jakie ją otaczają (np. atmosfera), planeta jako symbolika oraz jej znaczenie w kulturze starożytnej, średniowiecznej oraz obecnej, a także widoczność planety z Ziemi.